Bylinná tinktura

Lidé používají obrovské množství bylin k různým účelům. Jejich účinky byly otestovány časem i vědou, některé z nich nám pomáhají uvolnit se a relaxovat, když se cítíme nervózní nebo pod tlakem, jiné stimulují mysl a zlepšují koncentraci.

Existuje několik způsobů, jak si bylinky a jejich účinky užít. Bylinkový čaj je jednou z nejjednodušších možností, ale není zrovna nejúčinnější nebo diskrétní. Bylinné tinktury jsou naopak vysoce koncentrované a účinnější. Navíc jsou nenápadnější a snadno se vyrábějí.

Tinktury jsou alkoholové extrakty, které se velmi snadno připravují a ještě snadněji používají! Neexistuje žádný skutečný limit pro to, jaké bylinky můžete k výrobě tinktur použít. Čtěte dál a zjistíte, které z nich jsou nejvhodnější!

Co jsou to bylinné tinktury?

Tinktura je v podstatě druh extraktu, který používá alkohol jako rozpouštědlo k využití éterických olejů dotyčných bylin. Jiné podobné bylinné extrakty používají k získání těchto požadovaných molekul vodu, ocet a glycerin, ale to, co dělá tinkturu tinkturou, je přidání alkoholu. Alkohol, zejména silnější, není jen snadno dostupné rozpouštědlo, ale odvede dobrou práci i při konzervování ingrediencí. Navíc obvykle extrahuje více požadovaných složek než jiná rozpouštědla.


Výhody 

Vyrábět tinktury je zábava a navíc dodávají vašemu bylinkovému režimu určitou míru soběstačnosti. Vytváření vlastních tinktur vám dává sílu a možnost lépe porozumět výhodám různých bylin a tomu, jak je nejlépe využívat. Tinktury jsou navíc rychle působícími extrakty, které poskytují své účinky rychle po podání. Tinktury můžete užívat orálně nebo je můžete aplikovat zvenčí.

Tinktury jsou mnohem efektivnější a diskrétnější než jiné metody příjmu bylinek, jako je pití čaje nebo žvýkání surové rostlinné hmoty. Kromě toho vám vysoká koncentrace aktivních složek v tinkturách umožňuje dosáhnout účinnějších dávek vybraných bylin.

Jak si vyrobit vlastní bylinnou tinkturu

Výroba tinktury není nijak složitá a nevyžaduje žádné speciální ani drahé vybavení. Vše, co potřebujete, jsou vámi vybrané bylinky a několik předmětů, které jsou běžně v každé domácnosti, a můžete se do toho pustit!

Přísady a vybavení

- Bylinky podle vašeho výběru
- Několik sklenic s víčky
- Látkový nebo kávový filtr
- Kvalitní velmi silný alkohol (vodka, brandy, jiné silné lihoviny)
- Lahvičky s kapátkem
- Ostrý nůž (na sekání bylin)

Postup

Nyní, když máte vybavení, je čas pokračovat ve výrobě vlastní tinktury. Při přípravě tinktury není nezbytně nutné přesné měření. Mnoho bylinkářů používá uvolněnější a tradičnější přístup, kdy se množství odhaduje od oka.

1.    Na čistém a otevřeném pracovišti nasekejte bylinky.
2.    Naplňte jednu ze sklenic přibližně do ⅔ rostlinným materiálem.
3.    Naplňte nádobu až po okraj alkoholem. Čím vyšší je procento alkoholu, tím více sloučenin bude z bylin vytaženo. Typické procento obsahu alkoholu používané pro výrobu většiny tinktur je mezi 40–50 %.
4.    Zavřete víčka na sklenicích a umístěte je na chladné, suché a tmavé místo. Několikrát týdně sklenice protřepejte, aby se obsah promíchal.

Tip: Pokud si všimnete, že se část alkoholu odpařila, doplňte jej. Nádobu udržujte plnou a utěsněnou, aby se zabránilo tvorbě plísní nebo bakterií.

Asi po 6–8 týdnech je vaše tinktura připravena k rozlití do menších nádob. Nalijte tinkturu přes tenký nebo kávový filtr, abyste oddělili kapalinu od pevné rostlinné hmoty.

Nalijte přefiltrovanou tinkturu do lahviček s kapátkem, abyste ji mohli snadno a efektivně užívat. Nezapomeňte na lahvičky umístit štítky s údajem o tom, která bylina je uvnitř, a datem výroby tinktury. Můžete také přidat informace o dávkování, obsahu alkoholu a další informace, které byste chtěli při pozdějším využití znát.

Nejlepší byliny pro výrobu vlastních bylinných tinktur

Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho bylin, které mohou poskytnout neuvěřitelné spektrum přínosů. Zde jsou naše návrhy nejlepších bylin, které lze použít ve vašich tinkturách.

Heřmánek
- Podporuje trávení
- Uklidňující účinek
- Bohatý na antioxidanty a flavonoidy

V tinkturách se používají dva druhy heřmánku - heřmánek německý a heřmánek anglický. Tato bylina byla používána v různých kulturách po stovky let z mnoha důvodů. Heřmánek je známý především pro svůj relaxační účinek, který podporuje kvalitní spánek, ale také zmírňuje podráždění žaludku, podporuje trávení a zklidňuje pokožku.

Heřmánek je dobrým zdrojem antioxidantů, což jsou sloučeniny, které pomáhají předcházet oxidačnímu stresu způsobenému volnými radikály. Bylina je také chválena pro vysokou hladinu flavonoidů, které se v ní nacházejí. Flavonoidy jsou sloučeniny spojené s dobrým kardiovaskulárním zdravím.

Šanta kočičí
- Relaxační účinek
- Pomáhá při pocitu neklidu nebo nervozity
- Podporuje dobrý noční spánek

Šanta kočičí je obvykle spojována se silným účinkem na změnu mysli, který vyvolává u koček. Kromě toho je šanta kočičí prospěšná i pro člověka. Květy této byliny se tradičně používají pro uklidňující účinek na mysl i tělo.

Stejná sloučenina v šantě kočičí, která dostává kočky do euforie, má u lidí přesně opačný účinek. Má relaxační účinek, který pomáhá, když se cítíte neklidný nebo nervózní, a může vám pomoci dosáhnout hlubokého a regeneračního spánku. Šanta kočičí navíc obsahuje řadu prospěšných vitamínů a minerálů.

Máta peprná
- Uklidňující a chladivý účinek
- Podporuje trávení
- Snižuje chuť k jídlu

Máta peprná je rostlina, která roste velmi bujně a pokud jí to dovolíte, postupně ovládne celou zahradu. Díky své svěží a chladivé vůni se používá v aromaterapii, aby zajistila soustředění a čistotu mysli. Máta má také uklidňující účinek na žaludek a podporuje trávení.

Chladivý účinek máty peprné je způsoben hlavně aromatickou sloučeninou mentol. Při vnějším použití máta peprná poskytuje uklidňující a chladivý pocit. Některé aktivní složky máty peprné byly spojeny se snížením chuti k jídlu. Z tohoto důvodu se má za to, že máta peprná může být prospěšná také při hubnutí.

Meduňka lékařská
- Podporuje trávení
- Uklidňující účinek
- Bojuje proti mikrobům

Meduňka lékařská je vytrvalá bylina. Listy se vyznačují příjemnou vůní citronu a používají se k přípravě čajů a výtažků. Meduňka se historicky používá k nejrůznějším účelům, jako je podpora zdravého trávení a podpora pravidelné menstruace.

Meduňka má relaxační účinek na nervy. Z tohoto důvodu je dobré užívat bylinku v okamžiku, kdy se cítíte nervózní nebo rozrušení. Navíc může podporovat dobrý noční spánek. Meduňka také prokázala působivou aktivitu proti bakteriím. Studie dokonce ukazují, že je účinná proti Listeria monocytogenes (lystérie) a Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).

Jak užívat bylinné tinktury

Bylinné tinktury se obvykle plní do malých lahviček s kapátkem obsahujících alkohol s výluhem. Tinktury jsou poměrně flexibilní v tom, jak je možné je podávat.

Jedním ze způsobů, jak můžete tinkturu užít, je nakapat si ji pod jazyk, kde se rychle vstřebá do krevního řečiště. Alternativně lze tinktury vmíchat do polévek, smoothies, džusů a dokonce i do čajů.

Tinktury lze také použít zevně. Můžete si je nanést na postižené místo přímo, nebo použít vatový tampon či kousek látky.

Neexistuje prakticky žádné omezení, jak používat tinkturu - dávejte pozor na dávkování. Naštěstí má mnoho rostlin vysokou bezpečnou hraniční hodnotu pro dávkování. Přesto je vždy nejlepší začít nejprve s nízkým množstvím, abyste zjistili, jak na vás tinktura zapůsobí.

V neposlední řadě: tinktura obsahuje vysoký obsah alkoholu, proto ji uchovávejte mimo dosah dětí!