CPK BIO

CPK je zkratka pro český certifikát pro přírodní kosmetiku – Certifikovaná přírodní kosmetika. Přídatek „bio“ zaručuje kromě standardů pro certifikát CPK (zákaz používání syntetických a škodlivých látek a šetrný přístup k přírodě,…) také obsah bio surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Hranice povinného obsahu je minimálně 20 %.  

Přírodní certifikát CPK BIO

CPK BIO je přísnější odnož certifikátu CPK. Základní kritéria se příliš neliší, pro získání „bio“ formy je ale povinný obsah bio surovin nad 20 % z celkového složení. Certifikát uděluje nezávislý certifikační a inspekční orgán KEZ – Kontrola ekologického zemědělství.

Jednou z hlavních a nejdůležitějších podmínek pro získání tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, jejichž sběr probíhá šetrným způsobem. Výrobek musí obsahovat také složky získané z ekologického zemědělství, jejichž množství se uvádí na obalu. Důraz je kladen na ochranu životního prostředí a minimální dopad na přírodu.

Výrobek nesmí obsahovat syntetické sloučeniny a látky škodlivé lidskému zdraví. Zakázáno je také používat geneticky modifikované složky, ropné deriváty, syntetické vonné látky, chemické konzervační látky, umělá barviva, chemické UV filtry a látky živočišného původu, jejichž získání zahrnuje smrt zvířete (výjimku tedy tvoří látky jako lanolin, med nebo mléko). Výrobky nesmí být testovány na zvířatech.

Stejně jako většina zahraničních certifikačních kolegů, i CPK se zaměřuje nejen na složení produktů, ale i na způsob výroby a obalové materiály. Žádoucí je ekologická únosnost a recyklovatelnost obalů.

 

 

ZNAČKY, U KTERÝCH CERTIFIKÁT CPK BIO NAJDETE:

znacka-nobilis_tilia Semante by Naturalis logo 200x200
Nobilis Tilia Semante by Naturalis