Superpotraviny - proč jsou tak super?

Superpotraviny | 7. března 2022

Superpotraviny jsou naší budoucností... tak se to alespoň ve všeobecných názorech říká. Je tomu ale skutečně tak?

Není... superpotraviny jsou s námi již dnes a není třeba čekat s jejich užíváním. Nejen, že mají oproti jiným potravinám velké množství vitamínů a minerálů, ale podporují také imunitní systém, dodávají nám energii, detoxikují organismus a v neposlední řadě mají antioxidační účinky. Velký rozdíl oproti dnes běžně dostupným potravinám, co říkáte?

Superpotraviny a jejich využití

Co to vlastně je ta superpotravina?

Už z názvu je jasné, že jde o zcela výjimečné potraviny, které s námi jsou po celou dobu naší existence, ale až doteď byli naší civilizací zcela nebo téměř opomíjené. Superpotraviny obsahují velké množství vitamínů a minerálních látek, díky nimž napomáhají imunitnímu systému, dodávají potřebnou energii, detoxikují organismus a také jako příjemný bonus zlepšují sexuální kondici.

Za rozšířením superpotravin stojí převážně vegani a vitariáni, kteří potřebovali najít ideální potraviny obsahující potřebné vitamíny a minerální látky. Jelikož se supepotraviny konzumují ve své původní, tedy syrové podobě, plně splňují podmínky pro veganskou stravu. Pokud jsou tyto potraviny tepelně opracované, ztrácí své enzymy a snižuje se jejich účinek.

Superpotravina se dá jednoduše definovat jako potravina, jež vykazuje pozitivní účinky na naše zdraví a díky cenným látkám v nich obsaženým jsou také jako silný pomocník při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, pomáhají při rakovině a cukrovce.

Nejznámější superpotraviny

Acai berry - v drobných plodech tmavého zbarvení, podobných hroznovému vínu, se nachází velmi vzácné antioxidanty, a to antokyaniny, které jsou známé svými blahodárnými účinky na snižování cholesterolu v krevním oběhu. Dále se v nich vyskytují ve vysoké koncentraci steroly, které chrání oběhovou soustavu.

Aloe vera - látky obsažené v této rostlině pomáhají v boji proti paradentóze, ekzémům, rakovině střev a cukrovce. Aloe vera je rostlina bohatá na hořčík, zinek, vápník, vitamíny A, C, vitamíny B12 a další. Díky silným protizánětlivým a antibakteriálním účinkům se využívá pro ošetření pleti, která je náchylná na tvorbu akné, oparů, ekzémů a také plísní.

aloe-vera-vitalfresh

Goji neboli Kustovnice čínská - rostlina pocházející z Asie pyšnící se především svými skvělými antioxidačními účinky. Tyto drobné plody jsou schopné harmonizovat činnost jater a ledvin, posilují obranyschopnost organismu, působí proti alergiím, astmatu, posiluje zrak a pyšní se mnoha dalšími pozitivními účinky. Kustovnice čínská má vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C, B1, B2, zinku, selenu, vápníku, železa a dalších.

Borůvky - blahodárně působí při léčbě chřipky, angíny, působí příznivě v boji se záněty močového ústrojí a jsou známé i svými protirakovinnými účinky. Borůvky jsou vysoce bohaté na obsah vitamínu C, draslíku, karotenu a železa. Jsou vhodné při hubnutí, zlepšují zrak a mají skvělé antioxidační účinky. Účinky borůvek jsou velmi žádoucí i v kosmetickém průmyslu na výrobu různých pleťových peelingů, krémů a podobně.

Chlorella - zelená sladkovodní řasa s velmi blahodárnými účinky na lidský organismus díky obsahu vysokého množství vitaminů, minerálů, aminokyselin, vlákniny, enzymů a mnohých dalších látek. Je bohatá na kyselinu listovou a vitamíny D, B12, K, A, B3, E, vápník, hořčík, draslík a další. Chlorella působí detoxikačně a odvádí z těla škodlivé látky.

chlorella-vitalfresh

Mladý ječmen - výborný pomocník při únavě, posiluje naši imunitu, chrání srdce a cévy, pomáhá vylučovat toxické látky, má protirakovinné účinky, zpomaluje buněčné stárnutí, působí probioticky, je vhodný při léčbě zácpy, anémie, při kožních problémech a dýchacích potížích.

Spirulina - tmavozelená vodní mikrořasa patřící mezi sinice s velmi prospěšnými účinky. Je velmi bohatá na obsah železa, vápníku, zinku, hořčíku, selenu, chromu, manganu a na vysoký obsah vitamínů, jako například A, B1, B5, B12, C, K, E a dalších. Příznivě ovlivňuje zažívací trakt, podporuje regeneraci buněk, má blahodárné účinky na naši pleť, vlasy a udržuje zdravou ústní dutinu.

Špenát - velmi bohatým zdrojem draslíku, sodíku, vápníku, železa, bílkovin a vitamínů, ke kterým řadíme zejména vitamíny A, C a B.

Chia semínka - jedním z hlavních přínosů těchto drobných semínek je jejich vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, které podporují správnou funkci ledvin a plic, mají hojivý účinek, příznivý vliv na srdce, nervy a cévy a jsou významným antioxidantem. Chia semínka podporují správné trávení, dodávají sílu, velmi dobře působí na psychiku a dokáží zasytit organismus na několik hodin dopředu.

Granátová jablka - patří mezi nejsilnější antioxidanty, ničí rakovinové buňky a mají velmi blahodárný vliv na naše srdce. Jsou v něm významně zastoupeny vitamíny B, C a A, dále pak esenciální a neesenciální aminokyseliny.

Konopná semínka - velmi vzácná díky vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin. Velmi blahodárně působí na srdce, mozek, kůži a krevní oběh. Konopná semínka obsahují dokonalý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, 20 aminokyselin, rozmanitou škálu vitamínů a jsou bohaté na minerály, zejména pak železo, vápník, hořčík, chrom, draslík a další.

Maca - skvělý prostředek v boji se špatnou náladou, pomáhá při myšlení, dodává sílu a pomáhá při tvorbě svalů.

Užívání superpotravin a jejich zpracování

Superpotraviny jsou velmi jednoduché na „přípravu“, neboť by se měly vždy konzumovat ve své původní podobě. Nejen, že je můžete konzumovat samostatně, ale dají se také přidávat do pokrmů nebo smoothie nápojů, kterým tak dodáte perfektní chuť například přidáním kokosového oleje nebo hrstí rozemletých oříšků. Dejte však pozor, pokud budete chtít oříšky nebo semínka rozmixovat na drobné kousky nebo hladkou kaši, pořiďte si výkonný mixér s vysokými otáčkami. Pouze takový si s těmito surovinami dokáže poradit a původní investice se vám časem mnohonásobně vrátí.

superpotravina-orechy-vitalfresh

Účinný pomocník v boji proti stresu a pro zvýšení výkonnosti

Každý z nás se někdy dostane do stresové situace nebo do situace, kdy potřebuje dodat energii. Někdo si může jít zacvičit, jiný relaxuje u televize.
 
Jak to ale udělat, pokud na odpočinek nebo cvičení nemáte čas?
Nastává vhodná chvíle právě pro superpotraviny, které díky svým složením nejen působí proti stresu, ale navíc vám dodají energii. V tomto případě vyhledávejte superpotraviny, které v sobě obsahují následující účinné látky:

kakaove-boby-cokolada-vitalfresh