Jarní únava? Detox a očista těla přírodní cestou

Jarní detox těla a mysli | 14. dubna 2022

Jaro Vás již hladí slunečními paprsky, venku je krásné počasí, přesto máte potíže ráno vylézt z postele, cítíte se stále unaveni a bez energie? Nezoufejte. Jarní únava je každoročně se opakující cyklus, kterému však nemusíme podlehnout. Jaké jsou projevy a příčiny této "potvory", si projedeme v článku a zároveň poradíme, jak získat pro své tělo a mysl zdánlivě ztracenou vitalitu.

Jaké jsou projevy jarní únavy?

Nejviditelnějším příznakem jarní únavy je neustálé vyčerpání. Ráno nechceme vstávat, během dne máme tendenci usínat a zívat, jsme vyčerpaní fyzicky i psychicky, na běžné aktivity pracovní i sportovní nemáme náladu.

Ač se to nezdá tak zjevné, jarní únavou trpí i naše děti. Sice disponují větším množstvím energie, avšak i u nich jsou během jarních měsíců patrné projevy únavy. Podpořte jejich vitalitu stravou bohatou na vitamíny a minerály. Dopřejte jim pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

Co může za naší jarní ztrátu biorytmu?

Náš organismus prochází opakujícími se cykly (biorytmy) pod taktovkou přírody, kterým naši předci přizpůsobili svůj denní rytmus. Vstávali s východem slunce, denní aktivita závisela na aktuálním počasí, jídelníček skládali dle ročního období a večer ulehli ke spánku se západem slunce. Moderní civilizace tyto osvědčené procesy "úspěšně" ignoruje, kdy ráno vyspáváme déle, večer pracujeme do noci při umělém světle, s čím souvisí i nesprávné stravovací návyky. Suma sumárum tedy děláme pravý opak toho, co bychom dělat měli, nehledě na snahu si podřídit přírodu k obrazu svému.

Stále nevíte, z čeho pramení jarní únava? :-)


Náš tip: Podívejte se na produkty podporující očistu těla


Všechna roční období ovlivňují náš biorytmus. Začátkem jara zápolíme s intenzivním střídáním teplot a zároveň se mění čas ze zimního na letní. Často se stává, že mnozí z nás dají přes zimu svému tělu "zabrat". Během krátkých zimních dnů, kdy naše tělo z přírody nedostává přirozenou energii, například vitamínu D ze slunce, se častěji uchylujeme k požívání těžkých jídel a aktivní život měníme za pohodlný gauč či postel. Imunitní systém každého z nás je také vystaven většímu riziku infekčních nemocí. Nyní je tedy řada na nás, abychom tělu vrátili energii, kterou vydalo v průběhu zimy.


Náš tip: Podívejte se na vitamíny pro podporu imunity


5 tipů, jak zatočit s jarní únavou

Kompletní nabídku najdete zde -> Jarní detox

1. Jarní detox

  • Detoxikační odlehčený jídelníček, jak nato?

Během zimy máme tendenci jíst těžká jídla, jako jsou klasické omáčky s knedlíkem a různé směsi všeho druhu. Proto je ideální s nástupem jara jídelníček odlehčit a dopřát tělu přísun vitamínů a minerálů společně s dodržováním pitného režimu. Doporučujeme jíst více ovoce a zeleniny pro podporu vitality také kvašené potraviny. Vaše tělo si péči zaslouží nejen zvenčí, ale i vnitřně.

  • Už jste zkoušeli jarní půst?

Tento krok pomůže především střevům, ale i ostatní orgány získají díky "pauze" možnost regenerace a očisty.

Délka takového půstu je u každého jiná s ohledem na zdravotní stav. Proto by si každý měl pečlivě připravit svůj plán a zároveň tělo připravit na tento "šok". Po jeho ukončení si hlídejte postupný hladký přechod zpět ke standardnímu režimu, aby tělo nedostalo hned druhý "šok" tím, že se nacpete prasknutí. :-)

  • Očista těla pomocí bylinek

ondrej-ullrych-traveni-dobry-dech-tinktura
Bylinná tinktura pro trávení a zdravý dech

Jarnímu úbytku energie, čištění těla a detoxikaci organismu pomáhá příznačně také to, co právě začíná růst za okny. Do svých výluhů trhejte podběl, listy pampelišky a samozřejmě kopřivu. Ta svou očistnou silou rostlinné říši vévodí. Na jaře pomůže organismus odvodnit a podpoří přirozenou imunitu. Kdyby se vám nechtělo po žahavých rostlinách pátrat venku, kopřivy a další bylinky najdete třeba v téhle detoxikační tinktuře od české značky Ondřej Ullrich.

Detoxikaci organismu výborně podpoří také doplněk stravy Antioxidant Extreme HealthForce, který v sobě nese množství cenných antioxidantů, enzymů a dalších biologicky aktivních látek, které aktivně a efektivně pohlcují volné radikály v těle a také výrazně zvyšuje absorpci a účinnost jiných bylinných výtažků.

antioxidant-extreme-healthforce
Antioxidant Extreme HealthForce

Pokud si potrpíte na koktejly či prostě máte radši byliny ve vodě, na jaře tělu výborně pomůže detoxikační směs Green detox. Chcete-li si detoxikační očistu zpříjemnit, pak sáhněte po nápoji Latte Detox BIO Kokos nebo Latte Detox BIO Rice.

Velmi oblíbenou formou je také Chlorella, řadící se mezi superpotraviny. Všechny chlorelly v našem obchodě jsou certifikované dkle mezinárodních standardů s důrazem na kvalitu zpracování.

Vyprazdňování pak usnadňuje rozpustná vláknina inulin obsažená v hojném množství například v kořenu čekanky. Ne náhodou se proto přimotala do receptur těchto prospěšných "káviček". Společně s dalšími prospěšnými látkami dodávají tělu potřebné živiny.

Prozkoumat další doplňky pro očistu těla

2. Pomůže i očista jater

Játra patří k “detoxikačním” orgánům, pomáhají naše tělo průběžně očišťovat od toxinů, tedy škodlivých látek, které do těla nepatří. Proto je dobré jim odlehčit a podpořit je v práci, kterou pro nás potichoučku a neúnavně vykonávají. Z rostlinné říše jejich správné funkci skvěle prospívá především:

  • Ostropestřec mariánský

ostropestrec-mariansky-ondrej-ullrich
Ostropestřec mariánský Ondřej Ullrich

Ten pročišťuje a pomáhá normalizovat také trávicí systém. Podporuje přirozenou imunitu a pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a správnou činnost srdce.

Nejlepší je ostropestřec mariánský užívat přímou konzumací mletých semen a plodu. Střeva tak nejefektivněji vstřebají účinné látky. Takto se semena ostropestřce podávají v množství 1-2 tobolky 1x denně (s jídlem anebo po jídle a vždy důkladně zapít).

Ostropestřec mariánský v těhotenství. Je vhodný?

Názory se různí. Užívání této bylinky se ale během těhotenství a kojení často nedoporučuje. Jeho detoxikační účinky by totiž mohly negativně ovlivnit vývoj plodu.

  • Pampeliška

pampeliska-lekarska-ondrej-ullrich
Pampeliška lékařská Ondřej Ullrich

Říká se jí také smetanka lékařská a nejširší využití má její kořen, který se ideálně sbírá právě s příchodem jara. Působí jako prebiotikum, a pomáhá tedy udržovat přirozené trávení a stimuluje chuť k jídlu. Podporuje jaterní a žaludeční funkce a přispívá také k udržení správného stavu močové soustavy. Prohlédněte si nabídku dalších probiotik, prebiotik a enzymů.

laffe-detox-doplnek-stravy
Laffe Doplněk stravy DETOX

Laffe DETOX jsou bylinkové tobolky, které podporují detoxikační proces v celém organismu. Obsahuje ostropestřec, klanoprašku čínskou, lékořici, kořen pampelišky a vitamín C. Balení obsahuje 30 tobolek, které jsou vhodné i pro vegany a bez GMO.

Očistit svá játra na VitalFresh.cz

3. Doplňte tělu vitaminy a minerály

Kromě oprošťování od nežádoucích látek je potřeba ty žádoucí do těla po zimě doplnit. Na které důležité vitaminy a minerály bychom neměli zapomínat?

  • Vitamin C

Jaké má vitamin C účinky?

liposomalni-vitamin-c-naturlabs
Liposomální vitamín C NaturLabs

Pomáhá k udržení přirozené imunity, přispívá ochraně buněk před oxidativním stresem a zmírňuje únavu a vyčerpání.

Do jídelníčku zkuste zařadit černý rybíz, rakytník, šípek, pomeranč, červenou papriku nebo třeba medvědí česnek. Pokud máte pocit, že je třeba povolat na pomoc doplňky stravy, sáhněte po rostlinném zdroji. Přírodní vitamin C HealthForce nebo Přírodní vitamín C Ondřej Ullrich bez syntetických aditiv, konzervantů nebo sladidel vyrábí naše oblíbené značky HealthForce a Ondřej Ullrich. Speciální liposomální formu vitaminu dokáže tělo vstřebat až 20krát lépe než z běžných doplňků stravy. Vitalvibe pak nabízí BIO prášek z ovoce camu camu, jenž obsahuje až 30x více vitamínu C než pomeranč.

Hrozí nedostatek vitaminu C? A co předávkování?

Jeho nedostatek se může projevovat právě zvýšenou únavou a nižší odolností vůči virům a bakteriím. Předávkování vitaminem C by běžně hrozit nemělo. Pokud ho jednorázově zkonzumujeme příliš, tělo ho vyloučí močí. Pokud ale dlouhodobě přijímáme dávku vyšší než 4 gramy denně, mohou vznikat například ledvinové kameny a hovoří se také o nadměrném vstřebávání těžkých kovů.

  • Vitamin B

Co obsahuje vitamin B?

liposomalni-vitamin-b12-naturlabs
Liposomální vitamín B12 NaturLabs

Vitaminy skupiny B najdeme v pivovarských kvasnicích, obilovinách, oříškách a semenech, luštěninách, ale také v brokolici, chřestu či rajčatech, avokádu nebo datlích. Pokud je váš jídelníček chudý na tyto vitaminy, můžete je tělu dodávat i doplňky stravy. Problémovým je především vitamin B12, jehož nedostatkem trpí především lidé na čistě rostlinné stravě a musí ho pravidelně suplementovat. Nejpohodlnější formou je vitamín B ve formě kapslí Liposomolání vitamín B NaturLabs či v tekuté formě Vitamín B-Komplex Premier Research Labs.

Vitamin B a jeho účinky

Podporuje řadu tělesných funkcí a celkově přispívá správnému hospodaření těla s energií. Vitaminy B2 a B5 pomáhají ke snížení únavy. Vitamin B6 podporuje správnou funkci imunitního systému a společně s B1 a B3 přispívají ke správné psychické činnosti. Vitamin B12 je pak důležitý pro správný vývoj centrální nervové soustavy, krvetvorbu, syntézu DNA a proteinů.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu B?

Příznaky jsou často nenápadné. Mohou se projevovat kožními problémy, horším hojením ran, únavou či problémy s trávením.

  • Železo

Benefity železa?

Přispívá ke správné tvorbě červených krvinek a hemoglobinu a ke správné funkci imunitního systému. Kromě toho pomáhá také snižovat vyčerpání a únavu.

Co obsahuje železo?

Železo se vyskytuje ve dvou formách. Hemové najdeme pouze v živočišných produktech a nehemové jak v živočišných, tak v rostlinných. Mezi potraviny bohaté na železo patří oves, pšenice, jáhly, quinoa nebo rýže. Najdeme ho také v sóje, červených fazolích, hrášku, červené čočce, tempehu, sušených meruňkách, v melase i v oříškách. Hlavní rostlinné zdroje železa můžete okouknout i tady.

Jak doplnit železo?

Železo lze snadno získat ze stravy, pokud z nějakého důvodu nemáte přístup k pestrému jídelníčku, sáhněte po přírodním doplňku stravy. Vstřebání železa podporuje vitamin C, vybírejte tedy doplněk, který ho obsahuje. U nás najdete spirulinu bohatou na přírodní železo, bílkoviny a vitamín B.

4. Vitalitu podpořte extra porcí rostlinných superpotravin (superfoods)

  • Mladý ječmen

Jaké jsou účinky mladého ječmenu?

mlady-jecmen-bio-vitalvibe
Mladý ječmen BIO

Sklízí se v období největšího vegetativního růstu rostliny, těsně před rozpukem, nese v sobě tedy nejvyšší množství vitaminů a minerálů.

Zelený ječmen je výkonný antioxidant a pomáhá chránit tělo před oxidačním stresem. Podporuje také správnou činnost jater a žlučníku.

Obsahuje vysoké množství vitaminu E a B6. Béčko pomáhá správné činnosti nervové soustavy, tvorbě červených krvinek a stejně jako vitamin C podporuje přirozenou obranyschopnost. Ječmen zásobí tělo také vitaminem K, který pomáhá udržovat normální stav kostí a srážlivost krve.

Jak užívat mladý ječmen?

Můžete ho slupnout ve formě tabletek, klíčků nebo prášku. Nejlepší je mladý ječmen dopřát tělu hned po ránu, na lačno, kdy je trávicí trakt prázdný a natěšený vstřebat všechny obsažené enzymy. Úžasný je také v kombinaci se spirulinou, chlorellou, mladou pšenicí a mátou v zelené směsi Ormus Super Greens BIO Sunwarrior .

Může se užívat mladý ječmen i v těhotenství a při kojení?

Podle dostupných informací může, dokonce je v tomto období vřele doporučován.

  • Guarana

Přímo neúnavná je pak guarana. Obsahuje vysoký podíl kofeinu a řadí se tak k výkonným stimulantům. Podporuje fyzickou i psychickou vitalitu, dodává energii při vyčerpání a napětí a podporuje také imunitní systém. Kromě toho má vliv na metabolismus tuků a pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost, pomůže tedy i při hubnutí.

Očíhnout rostlinné poklady proti jarní únavě

5. Vdechněte novou sílu. Aromaterapie proti únavě

Nezapomeňte si uklidit také v hlavě. Nenechte svou mysl, aby terorizovala vaše tělo. Jarní únava na sebe často váže pocity, že nezvládáme, co bychom měli, že jsme neschopní a nevýkonní. Přesně v takové chvíli k sobě ale musíme být co nejlaskavější. Pokud to stojí hodně přemáhání, svěřte se do péče přírodních esenciálních olejů. Dokáží spustit řadu fyziologických reakcí, které ovlivní jak naše emocionální prožívání, tak celé tělo.

Pro zlepšení nálady do aromalampy nebo difuzéru kápněte éterický olej z pomeranče, citrónu nebo máty. Únavu pomůže zahnat vůně borovicové pryskyřice, rozmarýnu nebo sáhněte po připravené směsi esenciálních olejů s příznačným názvem Příliv energie nebo Radost ze života. Do kabelky nebo kapsy se pak krásně vejde aromaterapeutická inhalační tyčinka proti únavě, která obsahuje směsi éterických olejů na míru.

Naslouchejte si

Důležitý je ale také selský rozum a naslouchání svému vlastnímu tělu. Každý z nás je totiž úžasně jedinečný. Pokud vaše tělesná schránka škemrá o větší dávku odpočinku, dopřejte jí ho. Kvalita spánku má ostatně na celkovou úroveň energie a produktivity ohromný vliv. Nastavujte svou tvář jarnímu sluníčku a vyrazte na procházku. Nazujte pohodlné boty a sledujte, jak vám vítr a pohyb v tempu hodí za hlavu nejen hřívu, ale i starosti. Při opouštění všeho nepotřebného a tíživého se opřete o blahodárnou přírodu. A nezapomeňte jí to. Buďte tu pro ni, stejně jako je tady pro vás vždy ona.

Chci si dopřát kvalitní přírodní jarní očistu